Stawanie kamperem na dziko w niektórych miejscach to jawne łamanie przepisów, więc lepiej tego unikać. Gdzie nocować kamperem, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem?

Spanie na dziko w kamperze wiązać się może z emocjami równymi temu, co przeżywają bohaterowie ulubionych opowieści. Sam wyjazd kamperem na wakacje „pachnie” trochę „american dream”. Jednak nie zawsze można wybrać nocleg na dziko. Gdzie nocować kamperem, aby było fajnie, praktycznie, a do tego bezpiecznie?

Czy można nocować kamperem na dziko?

Udzielenie odpowiedzi na to pytanie wcale nie jest tak łatwe. W Polsce można znaleźć niejeden parking, gdzie bez trudu można zaparkować swój pojazd. Niekiedy nie będzie trzeba wnosić za to stosownej opłaty. Jednak nie uznaje się tego za nocowanie na dziko. Większą frajdę będzie dawać nocowanie w środku lasu lub w innych miejscach, gdzie ma się bliski kontakt z naturą. Należy jednak pamiętać o tym, że nocując w kamperze na terenie wybrzeża lub na rezerwatach przyrody, można otrzymać mandat w sporej kwocie. Istnieje możliwość otrzymania kary finansowej w sytuacji, gdzie pojazd zostanie zatrzymany na terenie prywatnym. Jeżeli kierowca nie otrzymał zgody właściciela, nie może tego robić!

Gdzie nocować kamperem na dziko?

Na szczęście zakaz nocowania na dziko nie obowiązuje wszędzie. Jeżeli kogoś interesuje spanie w kamperze na terenie lasu, to jak najbardziej ma ku temu doskonałą możliwość. Ba! Polskie Lasy Państwowe same polecają takie miejsca, gdzie można zaparkować swój kamper.  Z myślą o osobach, które interesuje miejscówka położona w środku lasu, stworzyły specjalną bazę. Dzięki temu będzie można sprawdzić, które miejsca są dozwolone na biwakowanie w kamperze lub pod namiotem. Parkowanie na dziko jest dozwolone tylko i wyłącznie w miejscach, które są przez nich bardzo dokładnie opisane.

Podróż kamperem – noclegi na dziko w Europie

Można podróżować kamperem po Polsce, ale wcale w tym względzie nie trzeba się ograniczać. Tym bardziej że jest to pojazd mechaniczny, który tak naprawdę pozwala dojechać wszędzie. Może kogoś zainteresuje Szwajcaria lub Norwegia? Zobaczyć na własne oczy norweskie fiordy? Niesamowite przeżycie! W tych krajach można także znaleźć miejscówki na dziko. Jeżeli tylko ktoś dopasuje się do obowiązujących zasad na terenie tych państw, będzie wiedział, gdzie może się rozkładać. Jedna z takich zasad mówi o tym, że nie można kempingować się na terenach rolniczych lub na boiskach sportowych. Do postoju pojazdu/przyczepy/namiotu może dojść na terenie, który oddalony jest o minimum 150 metrów od domów.

Gdzie można nocować na dziko za zachodnią granicą?

Wybierając się na kemping za granicą, wiele osób przejeżdża przez Niemcy. Bliski sąsiad Polski, często stoi na trasie wylotowej do kolejnych krajów, które leżą nad ciepłym morzem. Tutejsze strefy do kempingowania na dziko są mocno ograniczone. Tzn. chodzi o parkingi, gdzie można nocować maksymalnie tylko przez jedną noc. Niemcy pozwalają na kempingi, ale nocowanie na parkingu może odbywać się tylko w celach regeneracyjnych. Na następny dzień należy już ruszyć w trasę. Ewentualnie, można porozmawiać z właścicielem gospodarstwa rolnego o to czy wyrazi zgodę na taki kemping na własnym polu. Podobno wielu Niemców przystaje na to z wielkim entuzjazmem.

Gdzie nocować kamperem na wakacjach?

Legalny nocleg w Polsce będzie można łatwo zlokalizować. Taki wypoczynek na długo pozostanie w pamięci. Warto wcześniej wyznaczyć takie miejsca, aby mieć pewność, że w tym miejscu na pewno będzie można przenocować. Jednak wiele osób nie ogranicza się tylko do granic Polski. Decydują się oni na podróż kamperem po Europie. Jest to doskonały pomysł! Chorwacja, Włochy, Francja, Hiszpania, Słowenia – w tych oraz w wielu innych krajach można znaleźć miejsca dla kamperów i przyczep, gdzie będzie można nocować na dziko. Naprawdę nie ma co odmawiać sobie takiej przyjemności, bowiem można przywieźć niesamowite wspomnienia z wakacji.

Infrastruktura w Polsce i za granicą jest dobrze przygotowana, jeżeli chodzi o kampery, przyczepy kempingowe i namioty. Nocleg w kamperze często wymagany jest wręcz w momencie, kiedy cel podróży znajduje się tak daleko. Wiele osób po prostu jedzie przed siebie. W momencie gdy poczują zmęczenie, decydują się na nocleg na dziko na terenie leśnym, na parkingu lub w innych miejscach. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie łamać polskiego prawa oraz zasad obowiązujących w innych państwach. Tak, aby móc spędzić spokojne wakacje.