W sklepach można znaleźć coraz większą ilość modeli toalet przenośnych. Przydają się one na kempingu, biwaku i na działce. Jak i gdzie opróżniać toalety turystyczne? Przeczytaj, by zrobić to w dozwolonym miejscu.

Przenośny zbiornik na nieczystości, a więc toaleta turystyczna jest przydatne w różnych okolicznościach. Z racji tego, że karawaning jest coraz chętniej wybierany jako forma podróżowania, to także ilość sprzedawanych toalet przenośnych rośnie. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie opróżniać toalety turystyczne, by zrobić to w przyjazny dla środowiska sposób.

Komu przyda się toaleta turystyczna?

Ciężko jest sobie wyobrazić wyjazd w miejsce, w którym nie ma dostępu do toalety. Takie lokalizacje są i są coraz chętniej wybierane na wyjazd i w takich przypadkach sprawdzi się turystyczna toaleta. Będzie ona także niezbędna na działce, a w szczególności w sezonie letnim, kiedy to spędza się cały dzień na ogródku. To też niezastąpiona rzecz na polu kempingowym, podczas podróży przyczepą lub kamperem. Z racji tego, że do wyboru jest sporo modeli i wariantów, to można dopasować odpowiednią toaletę do warunków, w jakich będzie ona używana i do ilości osób z niej korzystających.

Jak działa toaleta turystyczna?

Przenośna toaleta działa na zasadzie zwykłe toalety znajdującej się w domu. Składa się ona z dwóch pojemników, górnego i dolnego. Górny zbiornik jest muszlą klozetową łączącą się z deską i jest to część, w której znajduje się czysta woda. W dolnym zbiorniku gromadzą się nieczystości i  znajduje się w nim rura, której pojemność może wynieść nawet do 21 litrów. Zbiorniki te są ze sobą połączone, by można było czystą wodą spłukiwać fekalia. W zależności od konkretnego wariantu można znaleźć toalety ze spłuczką ręczną ciśnieniową lub elektryczną. By przeciwdziałać nieprzyjemnym zapachom, używa się specjalnych płynów do toalet, które dodatkowo rozkładają nieczystości i utrzymują muszlę w czystości.

Jaki model toalety przenośnej wybrać?

Jednym z podstawowych kryteriów rozróżniających toalety przenośne jest ich pojemność. To właśnie ten aspekt należy uwzględnić na początku podczas zakupu. Wybierając toaletę 12 litrową, można skorzystać z niej nieco ponad 30 razy. Wybór odpowiedniej toalety należy zatem uwarunkować ilością osób z niej korzystających. Warto też zwrócić uwagę, czy w toalecie znajduje się wskaźnik napełnienia, dzięki któremu każdy będzie wiedzieć, kiedy należy opróżnić zbiornik. Niektóre toalety turystyczne można przymocować do podstawki i taka opcja będzie idealnym rozwiązaniem na działce czy w przyczepie kempingowej. Dostępne są również toalety dla najmłodszych, których wysokość jest dostosowana do niewielkiego wzrostu dzieci.

Gdzie opróżniać toalety turystyczne – jak je czyścić?

Toalety muszą być opróżniane w przystosowanych do tego miejscach. Niedozwolone jest wylewanie nieczystości w lesie, przy drodze lub w innym dowolnym miejscu podczas podróży. Specjalne miejsca są wyznaczane na polach namiotowych i na stacjach benzynowych.  Odpady można często też opróżnić na europejskich parkingach lub w przeznaczonym do tego miejscu obsługującym podróżnych. Zbiornik po każdym opróżnieniu należy umyć. Dostępne są specjalne płyny do czyszczenia toalety turystycznej i to właśnie przy ich pomocy można utrzymać czystość i świeżość. Używając toalety chemicznej, należy też pamiętać o specjalnym papierze toaletowym, który rozpuszcza się w wodzie. Dzięki temu utrzymanie toalety w czystości będzie jeszcze łatwiejsze.

Jak często opróżniać toaletę turystyczną?

Wiadomo już, gdzie opróżniać toalety turystyczne i jak je czyścić, a częstotliwość opróżniania zależy od pojemności. Już wcześniej zostało wspomniane, że 12-litrowy zbiornik wystarczy na około 30 spłukań. Oczywiście można robić to częściej, a najlepiej wybrać model ze wskaźnikiem zapełnienia, by móc na bieżąco kontrolować stan zbiornika. Jeśli szykuje się długa podróż, to warto sprawdzić przed wyjazdem, w których punktach znajdują się miejsca przeznaczone do zlewania brudnej wody i ścieków, by mieć pewność, że z toalety będzie można korzystać bez stresu.

Nie zawsze jest możliwość skorzystania z publicznych toalet, a szczególnie wybierając się na biwak, pod namiot czy spędzając dzień na działce. Przenośne toalety są doskonałym rozwiązaniem w takich sytuacjach, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można wybrać model dopasowany do warunków i potrzeb. Również dostępność płynów do czyszczenia czy specjalnego papieru toaletowego jest duża, a opróżnianie toalety możliwe jest w wielu miejscach w kraju i w Europie. Można zatem korzystać z własnej toalety w dowolnym momencie bez stresu i w spokoju.