W ostatnich latach narasta moda na karawaning. Zanim jednak wyruszysz w drogę, sprawdź, ile waży przyczepa kempingowa. Nie każdym zestawem można jeździć z prawem jazdy kategorii B. Sprawdź.

Popularność kempingów jest największa w sezonie wakacyjnym. Turyści nie muszą martwić się o miejsce w hotelu, dojazd do atrakcji i wiele innych kwestii. Przed drogą warto jednak sprawdzić, ile waży przyczepa kempingowa i czy nie przekracza dopuszczalnych limitów. Jak to sprawdzić? Wyjaśniamy!

Przyczepa kempingowa – jakie prawo jazdy trzeba posiadać?

Informacja o tym, ile waży przyczepa kempingowa, jest kluczowa dla każdego miłośnika karawaningu. Dlaczego? Od tego zależy, czy potrzebne są uprawnienia inne niż prawo jazdy kategorii B. Kierowcy, którzy dysponują tymi uprawnieniami, mogą jeździć z przyczepką lekką. Dopuszczalna masa całkowita takiego zestawu nie może przekraczać 3500 kg, natomiast DMC przyczepy to 750 kg.

W sytuacji, gdy wymarzona przyczepa waży więcej, wówczas kierowca musi posiadać w prawie jazdy kod 96. Taki wpis uprawnia do ciągnięcia cięższej przyczepki. Masa całkowita zestawu nie może jednak przekroczyć 4250 kg.

Prawo jazdy kat. B+E – jakie daje uprawnienia?

Dla amatorów najcięższych przyczep najlepsze będzie prawo jazdy B+E. Pozwala ono jeździć z przyczepką, której DMC nie przekracza stosunku 1:1,3 do dopuszczalnej masy całkowitej samochodu. W przeciwieństwie do przyczepy lekkiej, taki pojazd musi posiadać hamulec najazdowy na wyposażeniu. Wykracza to poza uprawnienia, które pozwalają prowadzić zestaw o DMC do 4250 kg.

Jak sprawdzić, ile waży przyczepa kempingowa?

To, ile waży przyczepa kempingowa, można sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Odpowiedni wpis posiadają przyczepki lekkie oraz inne niż lekkie. Masa nie powinna być większa niż możliwości pociągowe samochodu. Można je sprawdzić w kolumnie O.1 w dowodzie rejestracyjnym auta.

Na masę przyczepy składa się nie tylko jej konstrukcja, ale też całe wyposażenie i wszystkie instalacje. Wewnątrz przyczepy znaleźć można meble, łóżko, ogrzewanie gazowe, a nawet łazienkę.

Czym różni się przyczepa lekka od ciężkiej?

Różnica między lekkimi i ciężkimi przyczepkami polega nie tylko na masie. DMC lekkiej przyczepki w świetle prawa nie może przekraczać 750 kg. Taka przyczepka nie musi posiadać dodatkowego hamulca. DMC pojazdu i przyczepy nie może przekraczać 3,5 tony, jeśli kierowca nie posiada rozszerzonych uprawnień. Lekką przyczepką można znacznie łatwiej manewrować, nie są też potrzebne kliny pod koła na postoju.

W ciężkiej przyczepie można zmieścić znacznie bogatsze wyposażenie. Wymaga to jednak dodatkowych uprawnień. Jeśli kierowca zdał egzamin państwowy i zna przepisy dotyczące jazdy z kempingiem, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przyczepa ważyła ponad 750 kg. Taki kamper jest znacznie bardziej praktyczny. Może ważyć nawet 1500 kg, ale trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniego stosunku masy pojazdu do wagi przyczepki.

Jaką przyczepę kempingową wybrać na wyjazd?

W zależności od tego ile waży przyczepa kempingowa, może ona pomieścić mniej lub więcej wyposażenia. Cięższe modele powinny posiadać wzmocnione opony i dodatkowe systemy bezpieczeństwa. Każde kolejne udogodnienie zwiększa rzeczywistą masę całego zestawu. Kierowca, który posiada prawo jazdy B+E ma w kwestii wyboru dużą swobodę.

Myśląc o wynajmie, warto sprawdzić układ łóżek, liczbę schowków i ergonomię urządzeń w kempingu. Na czas przejazdu większe przedmioty w drodze trzeba dobrze zabezpieczyć. Można do tego użyć linki zabezpieczającej. Większa przyczepa pozwala na wygodne spędzenie urlopu, ale nie zawsze będzie dostępna w atrakcyjnej cenie.

Co oprócz wagi przyczepy warto sprawdzić?

Znając już swoje potrzeby, wiedząc, jakie ma się możliwości, można kupić lub wynająć kemping na wyjazd wakacyjny. Trzeba nim jednak jeszcze dojechać na miejsce. Mniej doświadczeni kierowcy powinni zdecydować się na dodatkowe szkolenie. Teoretycznie do prowadzenia wystarczy prawo jazdy, ale bez umiejętności manewrowanie kempingiem może okazać się trudne. Samo zdanie egzaminu praktycznego nie wyposaża nikogo w komplet umiejętności, a dla niektórych nawet 15 godzin nauki to za mało.

Wyjazd na wakacje własnym domem na kółkach to niesamowita przygoda. Zanim wyruszysz w drogę, dokładnie sprawdź rubryki w dowodach rejestracyjnych pojazdu i przyczepy. Zadbaj o gaśnicę oraz apteczkę i sprawdź hamulec ręczny. Dzięki temu podczas urlopu nie zaskoczy Cię żadne nieprzyjemne wydarzenie.