Podróże kształcą i bawią, a jeśli wybierzesz się na urlop przyczepą kempingową, to możesz przeżyć niezapomnianą przygodę. Ile kosztuje przyczepa kempingowa? Sprawdź, czy jest to inwestycja warta uwagi.

Wynajęcie noclegu w hotelu czy w prywatnej kwaterze jest dość kosztowne, a w sezonie ciężko jest znaleźć ciekawą lokalizację. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na wyjazd na pole namiotowe z przyczepą. Jest to świetna frajda dla całej rodziny. Można taką przyczepę wynająć, ale lepiej jest zainwestować i mieć własną sypialnię na kółkach. Ile kosztuje przyczepa i czy wystarczą uprawnienia kat. B, by ją prowadzić?

Skąd taka popularność przyczep kempingowych?

Każdy lubi pojechać gdzieś na urlop, odpocząć i się zrelaksować w pięknych okolicznościach przyrody. Wybierając się na kemping, można przeżyć dużo fajniejszą przygodę, poznać wspaniałych ludzi i całkowicie zapomnieć o wszystkich problemach. Coraz więcej osób decyduje się na wakacje z przyczepą kempingową, w której jest wszystko, czego potrzeba do wypoczynku i zabawy. Oczywiście wyposażenie zależne jest od modelu czy wielkości przyczepy, ale w każdej można znaleźć łóżko, kuchenkę i łazienkę. Mając przyczepę, nie trzeba martwić się o nocleg, można zatrzymać się w dowolnym miejscu i poznać różne zakątki kraju i świata. To rozrywka, która może przerodzić się w hobby całej rodziny.

Jakie uprawnienia niezbędne są do prowadzenia przyczepy kempingowej, a jakie do kampera?

Wiele osób pewnie się zastanawia, czy wystarczy prawo jazdy kategorii B do prowadzenia samochodu z przyczepą. Wszystko zależy od masy całkowitej pojazdu. Wyróżnia się przyczepy lekkie do 750 kg, a także z większą dopuszczalną masą całkowitą wynoszącą najczęściej od 1200 do 1500 kg.

Przyczepa kempingowa

Przyczepy o DMC 750 kg należą do kategorii pojazdów lekkich, a więc do ich prowadzenia nie są potrzebne dodatkowe uprawnienia. Również cięższe modele mieszczą się w tych ramach, gdyż prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania zespołem pojazdów o masie nieprzekraczającej 4250 kg.

Kamper

Prowadzenie kampera jest dopuszczalne przez kierowców z uprawnieniami kat. B, ale masa takiego pojazdu nie może przekraczać 3500 kg. W przypadku modeli ważących od 3,5 do 7,5 t niezbędne są uprawnienia kat. C1 lub C, a powyżej 7,5 t kat. C

Ile kosztuje przyczepa kempingowa i od czego zależna jest cena?

To, ile kosztuje przyczepa kempingowa, w dużej mierze zależne jest od stanu i modelu. Nowe oczywiście są dużo droższe, ale można kupić polskiej produkcji przyczepy już za około 50 000 złotych. Znacznie tańsze są używane przyczepy, których ceny zaczynają się już od 10 000 złotych. Czynnikiem wpływającym na koszt zakupu jest przede wszystkim standard. W dostępnych na rynku modelach można znaleźć lodówkę, łóżko, kuchenkę, ogrzewanie. Wyposażenie standardowe w lepszych modelach obejmuje też toaletę czy akcesoria kuchenne. Kampery są droższe, a za nowy model trzeba dać nawet 200 tysięcy złotych brutto. To, jaka jest cena przyczepy czy kampera, zależne jest również od ilości miejsc do spania, dodatkowego przedsionka, ale też na koszt wpływ ma design.

Jakie wyposażenie może mieć przyczepa kempingowa?

Karawaning staje się coraz popularniejszy, a więc i akcesoriów do przyczep można znaleźć niezliczoną ilość. O podstawowym ekwipunku już wspomnieliśmy wcześniej przy okazji ceny, ale nie wolno zapomnieć też o udogodnieniach, które sprawią, że podróż z przyczepą będzie jeszcze wspanialsza. Oczywiście aneks kuchenny gazowy jest podstawą, by przygotować sobie pyszne śniadania, obiady i kolacje. Dobrze też zaaranżować własną przestrzeń przed przyczepą, a więc przyda się markiza chroniąca przed słońcem, stolik i leżaki. Na polu kempingowym przydadzą się również gadżety do zabawy i gry, które umilą wakacje.

O czym pamiętać podczas kempingu?

Podróżując z przyczepą, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim postój może odbywać się w dozwolonym do tego miejscu, a więc parkingi przy marketach lub prywatnych domach odpadają. Nie wolno usuwać nieczystości w niedozwolonych miejscach i oczywiście należy zawsze przestrzegać regulaminu pola kempingowego. Miejsc przeznaczonych do parkowania jest coraz więcej, a więc warto przed podróżą zaplanować trasę i sprawdzić, gdzie można bezpiecznie zaparkować i spędzić wspaniały czas.

Wiadomo już, ile kosztuje przyczepa kempingowa i kamper i wiadomo, że jest to świetny sposób na urlop z całą rodziną. Warto zainwestować w taką przygodę, bo osobom podróżującym często zakup szybko się zwróci. A niezapomniane chwile przeżyte w takiej podróży pozostaną na zawsze w pamięci.