Coraz więcej osób podróżuje kamperem i wybiera się pod namiot. Przyda się wówczas lodówka turystyczna. Jaka lodówka kempingowa będzie najlepsza w takich warunkach? Sprawdź, jakie rodzaje są dostępne na rynku.

Podróżowanie to świetna forma na poznanie Polski i zagranicznych zakątków, ale i przygoda. Szczególnie jeśli podróżuje się z przyczepą lub wybiera pod namiot. Podczas takiej eskapady przyda się kilka niezbędnych rzeczy, a z pewnością nie może zabraknąć lodówki. Jaka lodówka kempingowa przyda się w przyczepie, a którą zabrać pod namiot lub na piknik?

Lodówka turystyczna – kiedy się przyda?

W sklepach można znaleźć szeroki wybór modeli lodówek przenośnych, które nadają się na piknik, na dłuższą podróż autem z przyczepą czy na pole namiotowe. Ciężko jest sobie wyobrazić taki wyjazd bez jedzenia lub chłodnych napojów. Szczególnie w letnich miesiącach niezbędne jest schłodzenie podstawowych pokarmów. Na takich wyjazdach często śniadania i kolacje jada się w przyczepie czy na polu namiotowym. Czym byłoby śniadanie bez świeżego pieczywa z masłem, wędliną czy nabiałem. Te produkty muszą jednak być w lodówce, by zachowały świeżość i się nie zepsuły. Przenośne lodówki można znaleźć w różnych opcjach i możesz zabrać je ze sobą na piknik lub podłączyć do gniazdka zapalniczki samochodowej.

Jaka lodówka kempingowa – który rodzaj wybrać?

Producenci oferują cztery podstawowe kategorie lodówek, w tym można wymienić lodówkę:

  • turystyczną,
  • absorpcyjną,
  • termoelektryczną,
  • sprężarkową.

Lodówki turystyczne z wkładami

Lodówki turystyczne są najtańszym i najprostszym rozwiązaniem, a chłodzenie odbywa się dzięki wkładom znajdującym się wewnątrz. Przed użyciem takiej lodówki należy zmrozić wcześniej wkłady i umieścić je wewnątrz. W tego typu lodówkach niską temperaturę można utrzymać przez nawet 12 godzin.

Lodówki absorpcyjne z czynnikiem chłodniczym

Lodówki absorpcyjne zasilane mogą być 12 lub 230 V. Chłodzone są one dzięki zawartości roztworu amoniaku, który krąży w zamkniętym obiegu. Dzięki temu ciepło z wewnątrz jest pochłaniane i oddawane na zewnątrz. W takiej lodówce temperatura jest niższa od temperatury otoczenia o około 30 stopni.

Lodówki termoelektryczne

Lodówki termoelektryczne są lekkimi i poręcznymi urządzeniami, które wykorzystują do chłodzenia metalowe płyty i wentylatory oraz radiatory. Temperatura wewnątrz może być niższa również o 30 stopni niż temperatura otoczenia, ale niestety dość szybko wytracają one zimno w pełnym słońcu. Zasilane są one najczęściej energią 12, 24 lub 230 V.

Lodówki sprężarkowe

Lodówka sprężarkowa to urządzenie, które każdy ma w domu, a do chłodzenia używany jest sprężony płyn chłodniczy, który przepływa w obiegu zamkniętym i wymienia ciepło między otoczeniem i wnętrzem lodówki. Oprócz chłodzenia można także używać tej lodówki do zamrażania, a można osiągnąć minus 20 stopni Celsjusza. Zasilane są one 12 lub 24 V, ale też dostępne są modele 100 i 240 V. Chłodzi niezależnie od temperatury i jest odporna na nagłe skoki napięcia w sieci.

Lodówka kompresorowa na kemping – jakiej pojemności?

Do kampera lub przyczepy kempingowej chętnie wybierana jest lodówka kompresorowa, a to za sprawą wydajności. Niezależnie od temperatury otoczenia można mieć pewność, że produkty spożywcze wewnątrz będą chłodne, a także zamrożone. Przy wyborze lodówki przede wszystkim zwraca się uwagę na jej pojemność, bo jest to kluczowy parametr. Jaka lodówka kempingowa będzie odpowiednia dla czteroosobowej rodziny? W tym wypadku polecane są modele przynajmniej 40-litrowe. Na rynku można znaleźć jeszcze większe pojemności, ale zawsze należy mieć na uwadze fakt, że im pojemniejsza lodówka, tym będzie cięższa. Na pikniku lepiej sprawdzi się lodówka turystyczna na wkłady, gdyż jest lżejsza i poręczniejsza.

Ile prądu pobierają lodówki turystyczne?

Lodówki mogą być zasilane akumulatorem samochodowym przez napięcie 12 lub 24 V. Dostępne są też modele, które można podłączyć do 230 V. Producenci oferują lodówki, które można podłączyć do butli gazowej, ale też można je zasilać panelami słonecznymi. Modele sprężarkowe są najpopularniejsze ze względu na oszczędność, a ich zaletą jest możliwość stałego monitorowania stanu akumulatora. Jeśli chodzi o pobór prądu, to nie tylko moc urządzenia ma znaczenie, ale też efektywność energetyczna. Zużycie na przykładzie lodówki kompresorowej, która chodzi całą dobę, może wynieść średnio 21 Ah. Jest to oczywiście uśredniona wartość obliczona w przypadku temperatury wewnątrz wynoszącej 5 stopni Celsjusza w czasie, gdy na zewnątrz jest ponad 30 stopni.

To, jaka lodówka kempingowa będzie najlepsza, zależy od warunków, w których będzie użytkowania. Ważne jest, by sprawdzić pobór mocy, wybrać odpowiednią pojemność i sprawdzić, jaką temperaturę chłodzenia można osiągnąć. Każda lodówka się przyda nie tylko podczas urlopu, ale też na pikniku czy na polu namiotowym.