Wybierasz się na wakacje pod chmurką, ale nie wiesz, co spakować do plecaka, żeby wyjazd był komfortowy? Przyda Ci się lista rzeczy pod namiot – sprawdź, co należy zabrać ze sobą na biwak.

Dobra lista rzeczy pod namiot wcale nie musi być długa – ważne, by zawierała wszystkie podstawowe i niezbędne akcesoria, bez których wycieczka nie mogłaby dojść do skutku. Nawet spontaniczny wypad warto wcześniej zaplanować – dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek.

Co warto zabrać pod namiot? Dobry śpiwór to podstawa!

Śpiwór, karimata lub materac – warto mieć ze sobą te akcesoria, jeśli planujemy wyjazd pod namiot. Odpowiedni ekwipunek zagwarantuje należyty komfort snu i sprawi, że wypoczynek na łonie natury będzie prawdziwą przyjemnością. Plecak turystyczny prawdopodobnie nie pomieści wszystkich przedmiotów, dlatego warto wziąć ze sobą śpiwór i akcesorium umożliwiające spanie na miękkim podłożu. Dobrym pomysłem będzie też mata samopompująca, stanowiąca kompromis pomiędzy karimatą a materacem. Warto pamiętać także o poduszce turystycznej. Nigdy nie zapominajmy, że wygoda podczas wyjazdu na kemping jest bardzo ważna – większy komfort snu gwarantuje odpowiedni wypoczynek, a tylko wyspany podróżnik może w pełni korzystać z atrakcji, jakich dostarcza wyjazd za miasto.

Lista rzeczy pod namiot, o których nie można zapomnieć

Wybierając się na camping, musimy pamiętać, żeby zadbać o kwestie higieny. Podczas wycieczki pod namiot należy mieć przy sobie na przykład:

  • ręcznik,
  • kosmetyczkę,
  • krem do opalania,
  • chusteczki nawilżane,
  • prysznic turystyczny, jeśli przez kilka dni nie będziemy mieć dostępu do łazienki.

Prawdziwi biwakowicze muszą sobie radzić w każdych warunkach. Wypad pod namiot z dala od cywilizacji oznacza brak dostępu do ciepłej wody – warto o tym pamiętać i wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, który nie pozwoli nam marznąć.

Lista rzeczy pod namiot – przydatne akcesoria turystyczne na biwak

Do listy najbardziej potrzebnych rzeczy na biwaku należy dopisać także drobne narzędzia i gadżety, których rzadko używamy na co dzień. Przydatne drobiazgi, które trzeba mieć przy sobie podczas wędrówki z plecakiem to:

  • składane narzędzie multitool,
  • zapalniczka,
  • źródło światła, na przykład latarka czołowa.

Zapalniczka lub zapałki przydadzą się w momencie, gdy zechcemy rozpalić ognisko, a czołówka będzie nam potrzebna podczas wędrówek po zachodzie słońca. Warto zaopatrzyć się także w wielofunkcyjne narzędzia, które umożliwią dokonanie napraw dużego namiotu oraz innych akcesoriów.

Apteczka i chusteczki higieniczne, czyli ekwipunek, który warto zabrać na kemping

Pamiętajmy, aby zawsze biwakować odpowiedzialnie. Podczas długich wędrówek zdarzają się różne kontuzje i wypadki, dlatego należy być przygotowanym na każdą ewentualność. Lista rzeczy pod namiot powinna obejmować kompletną apteczkę, w której znajdują się bandaże, płyn antyseptyczny, plastry, gaza oraz leki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, przeciwgorączkowe i przeciwalergiczne. Możemy zabrać ze sobą także inne preparaty – jeśli są nam potrzebne, to nie oszczędzajmy miejsca w plecaku.

Jak pakować sprzęt biwakowy?

Dobrym pomysłem na pakowanie sprzętu na biwak pod namiotem jest zastosowanie systemu grupowania. Ultralekki plecak turystyczny pomieści wiele drobnostek, jednak nie powinniśmy upychać w nim wszystkiego – warto zabrać tylko to, co jest nam naprawdę potrzebne. Gotowa lista rzeczy pod namiot nie powinna być zbyt długa. Na samo dno plecaka włóżmy rzeczy rzadko używane. Do środka, bliżej pleców, powkładajmy przedmioty, które są najcięższe, a po wewnętrznej stronie umieśćmy lżejsze bagaże. Na samą górę warto spakować najczęściej używane drobiazgi.

Palnik turystyczny i konserwy, czyli jedzenie na biwaku

Gotowanie na biwaku może być prawdziwą przyjemnością – pod warunkiem, że wiemy, jak się za to zabrać. Warto mieć ze sobą kuchenkę turystyczną zawierającą palnik gazowy, garnek, sztućce i inne naczynia turystyczne. Ważny elementem wyposażenia kempingowego są kartusze gazowe stosowane w przenośnych kuchenkach. Jeśli mamy dużo miejsca na sprzęt piknikowy, możemy zabrać ze sobą grill turystyczny, który z pewnością umili nam czas na łonie natury. Warto zadbać o prowiant – podróżnicy chętnie sięgają po konserwy, suchary, suszoną wędlinę, zupy błyskawiczne i batony energetyczne.

Na liście niezbędnych rzeczy na wyprawę pod namiot zbyt często brakuje podstawowych akcesoriów. Zapominanie o wyposażeniu to poważny błąd, przez który możemy stracić przyjemność z wycieczki za miasto. Warto dokładnie zastanowić się na tym, co będzie nam potrzebne i starannie zapakować do plecaka wszystkie najpotrzebniejsze akcesoria.