Wypożyczenie przyczepy kempingowej cieszy się dużą popularnością, m.in. z tego względu, że pozwala to na spędzenie większej ilości czasu na łonie natury.

Wiele osób cieszy się również z tego, że mogą cieszyć się większą swobodą. Mając ze sobą bazę noclegową na kółkach, można tak naprawdę każdego dnia biwakować w innym miejscu. Wbrew pozorom, wypożyczenie przyczepy kempingowej jest niekiedy tańszą alternatywą dla wynajęcia hotelu dla całej rodziny na okres urlopu.

Wypożyczenie przyczepy kempingowej – przygotowanie do podróży

Na terenie Polski istnieje niejedna wypożyczalnia przyczep kempingowych, która jest w stanie zaoferować atrakcyjny wynajem na wybrany okres. W sezonie letnim takie pojazdy (także kampery) cieszą się dużą popularnością. Warto więc dokonać wcześniejszej rezerwacji, aby nie musieć szukać niczego na ostatnią chwilę.

Przygotowując się do takiej podróży, należy sprawdzić czy własny samochód będzie mógł uciągnąć przyczepę. Wszystko bowiem musi odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami, które warto poznać. W dowodzie rejestracyjnym auta można znaleźć informację, która informuje o możliwości ciągnięcia przyczep lekkich (0.1) lub ciężkich (0.2). Nie można także zapomnieć o tym, aby mieć hak holowniczy.

Wynajem przyczep i samochód – czy mogę prowadzić taką kolumnę?

Można chcieć prowadzić kolumnę składającą się z auta i przyczepy, ale może się okazać, że nie będzie to możliwe ze względu na brak uprawnień. Jeżeli samochód razem z przyczepą lekką nie przekracza łącznie 750 kg, to wystarczy prawo jazdy kategorii B. W innych przyczepach wymagane będą dodatkowe uprawnienia. Na szczęście nowoczesne przyczepy kempingowe, które można znaleźć w wypożyczalniach, mieszczą się w zdecydowanej większości przypadków w takich standardach.

Wynajem przyczep kempingowych – co muszę mieć?

Oferta wypożyczalni jest kusząca. W wielu przypadkach dostępna jest przez cały rok (w szczególności, jeżeli mowa jest o nowoczesnych kamperach ogrzewanych), więc tym bardziej można przy nich podróżować przez cały rok spełniając swoje marzenia. Firma wynajmująca będzie jednak wymagała przedstawienia stosownych dokumentów przed wynajmem. Wymagany będzie na pewno dowód osobisty. Na jego podstawie sporządzana będzie umowa. Czasem może być wymagany drugi dokument w celu weryfikacji tożsamości. Należy również okazać prawo jazdy potwierdzające posiadane uprawnienia. Wypożyczalnia może także wymagać podstawienia samochodu, który będzie ciągnął przyczepę za sobą.

Należy upewnić się czy oprócz kosztów związanych z wynajmem, wypożyczalnia pobiera kaucję. Niekiedy tak jest. Traktuje się ją jako zadatek na poczet ewentualnie poczynionych szkód. Jeżeli tak, z góry należy dowiedzieć się, jaka to dokładnie suma, aby nie przeżyć dużego rozczarowania w momencie regulowania należności.

Wypożyczenie przyczepy kempingowej – na co należy uważać?

Każdy klient korzystający z możliwości wynajmu, musi być pewnym wypożyczalni. Wybierając firmę, która ma kampery i przyczepy kempingowe, pod uwagę należy wziąć następujące elementy:

  • renoma – musi być to wypożyczalnia, która cieszy się dobrymi opiniami wśród swoich klientów. Można je poznać wertując informację dostępne w świecie wirtualnym;
  • serwis – należy upewnić się, że przyczepy są regularnie serwisowane, dzięki czemu ich stan techniczny będzie bez zarzutu. W ten sposób zyska się pewność, że wypoczynek będzie przebiegał bez zarzutu;
  • wyposażenie – w ofercie dostępne są różnego rodzaju przyczepy. Mniejsze i większe. Różnią się one tym, co znaleźć można w środku. Należy sprawdzić to, aby mieć pewność, że cała przyczepa zostanie dopasowana do indywidualnych potrzeb;
  • cena – tę kwestię należy porównać. Tzn. warto poprosić o wycenę z kilku wypożyczalni. W ten sposób będzie można sprawdzić, która z tych ofert jest najkorzystniejsza cenowo.

Ważną kwestią jest samo ubezpieczenie OC dla przyczepy. Z reguły wypożyczalnie zapewniają podstawowy pakiet, który nie zapewnia tak naprawdę nic. Można pomyśleć o wykupie tzw. polisy wakacyjnej. Nie jest ona droga, ale pomoże ochronić budżet na wypadek wystąpienia nagłych sytuacji.

Pamiętaj! Przyczepa oraz kamper to tak naprawdę gwarancja niesamowitej przygody, którą możesz przeżyć razem z osobami bliskimi. Może to dobry pomysł na to, aby wyjść ze swojej strefo komfortu rezygnując z wygodnych hoteli. Lepszą propozycją będzie szalony wyjazd przyczepą, który pozwala także nocować na dziko. Czy to nie wymarzony pomysł? Oczywiście, że tak. Nie ma więc co wzbraniać się przed tym, tylko już teraz należy zacząć planować wakacje z przyczepą w tle.