Camping wydaje się tanią i ciekawą formą spędzania urlopu. Cenniki obiektów kempingowych są bardzo różnorodne, ale często bazują na niewiedzy klientów. Warto wiedzieć, ile kosztuje camping i co powinno zawierać się w ramach należności. Znajdź chwilę na poniższą lekturę, a unikniesz stresu i miło spędzisz czas podczas wypadu pod gołym niebem.

Miejsca na parceli campingowej można znaleźć nie tylko w kraju, ale także za granicą. Na co zwrócić uwagę podczas rezerwacji, jak czytać listę opłat oraz nie dać się oszukać? Wbrew pozorom znalezienie dobrego miejsca na samochód nie jest trudne, jednak należy wiedzieć, czego spodziewać się po właścicielach obiektów.  

Rosnąca popularność campingów w 2023 roku- z czego wynika?

Campingi cieszą się coraz większą popularnością. Jeszcze kilka lat temu wypady pod namiot kojarzyły nam się z budżetowymi wczasami, a dziś są coraz modniejsze również wśród wyższych sfer. Każdego roku w Polsce rośnie liczba dostępnych pól namiotowych, co jest normalnym zjawiskiem w stosunku zwiększonego zainteresowania turystów. Kemping daje szansę na spontaniczny wypoczynek nad morzem, na Mazurach lub w górach, bez konieczności wcześniejszego rezerwowania drogiego pensjonatu czy hotelu. Miejsca na biwak są zlokalizowane na łonie natury, tuż nad brzegiem jeziora czy w dużej bliskości wygodnych szlaków. Dzięki temu można skorzystać z uroków natury tuż po wyjściu z namiotu czy przyczepy, co nie jest możliwe w przypadku pobytów w hotelu. Dobre i sprawdzone ośrodki oferują swoim klientom naprawdę dobrze rozwiniętą infrastrukturę, taką jak ogólnodostępna kuchnia, sanitariaty, punkt pierwszej pomocy, wypożyczalnie sprzętu wodnego czy nawet programy animacyjne. Warto również podkreślić, że przyczepa lub namiot to naprawdę emocjonująca forma noclegów dla rodzin z dziećmi, pozwalająca na sporą mobilność podczas całego okresu wakacji.

Ile kosztuje pole namiotowe w Polsce?

Cennik 2023 z pewnością różnił się od stawek, na które musimy przygotować się planując wczasy w roku 2024. Dostęp do parceli na biwak w Polsce może wymagać opłaty rzędu 20 – 40 złotych dla namiotu, ale w przypadku samochodu z przyczepą lub kampera cena może wzrosnąć do 55 – 80 złotych. Doba w przypadku rozłożenia pawilonu wyniesie nawet do 100 złotych. Dobre położenie plus wysoki sezon dodatkowo podbiją koszty, na co turyści muszą być przygotowani. Warto podkreślić, że prąd czy zużycie wody są doliczane osobno do rachunku wystawionego najemcy parceli. Oczywiście możliwe jest znalezienie obiektu w korzystniejszej cenie, jednak z reguły takie miejsca są mocno oblegane i rezerwacji należy dokonywać nawet… kilka miesięcy przed przyjazdem. Przy dłuższym pobycie można liczyć na rabaty, które są ustalane indywidualnie. Wiele ośrodków już niedługo opublikuje stawki, które będą obowiązywać w 2024 roku – warto zapoznać się z ich stronami internetowymi.

Ile kosztuje pole namiotowe za granicą?

Biwaki za granicą cieszą się jeszcze większą popularnością niż w Polsce, pozwalają na stosunkowo tanie wakacje z możliwością swobodnego przemieszczania się po kraju. Jednymi z najbardziej obleganych są kempingi na terenie Włoch, które można wziąć za przykład – doba dla namiotu zaczyna się od 50 – 75 złotych, ale w przypadku najlepszych lokalizacji zajęcie parceli może wynieść… 200 – 250 złotych. Ogromny wpływ na cenę ma lokalizacja obozowiska, wzrost kosztów odczuwalny jest w bliskiej odległości od większych miast i ośrodków turystycznych.  Ile kosztuje pole namiotowe we Francji? Planując wakacje w tym regionie trzeba posiadać zasobny portfel – za dobę pobytu może obowiązywać stawka od 60 do nawet 300 Euro! Porównując jednak pobyt we francuskim, dobrze położonym hotelu, honoraria wypłacane za miejsca pod namiot są nadal bardzo atrakcyjne. 

Cennik pola namiotowego – jakie koszty pobytu powinien uwzględniać?

To, ile kosztuje pole namiotowe powinno być jasne dla gości na etapie rezerwacji. Nie powinno dochodzić do sytuacji, w której już w trakcie pobytu pojawiają się tzw. ukryte opłaty. Stawka uzależniona jest od rodzaju pojazdu (samochód osobowy, kamper, przyczepa campingowa) czy standardu obiektu. Może się pojawić cena od osoby dorosłej lub dziecka. Dodatkowa kwota naliczana jest za tzw. klimatyczne, zużycie energii elektrycznej, wynajem dodatkowego miejsca na działce, a czasem również w przypadku korzystania z sanitariatów. Na ogół parcele na biwak pozwalają na zabieranie ze sobą zwierząt, jednak to może również wiązać z dodatkowymi kosztami i koniecznością posiadania smyczy oraz kagańca. Stawki kształtuje również sezon turystyczny oraz długość pobytu. Jak widać, sama opłata za pojazd i namiot może okazać się zaledwie częścią tego, ile będzie wynosił rachunek. Warto zsumować wszystkie pozycje cennika, zanim dojdzie do rezerwacji miejsca w konkretnym obiekcie.