Chcesz wiedzieć, jakie prawo jazdy do przyczepy kempingowej pozwala poruszać się po polskich drogach? Czy trzeba mieć dodatkowe uprawnienia, żeby ciągnąć przyczepę kempingową? Poznaj odpowiedzi.

Wakacyjny wyjazd bez zmartwień o hotel, blisko natury, za to bez wysokich kosztów – to wizja, którą roztaczają przed sobą miłośnicy kamperów. Jeśli nie wiesz, jakie prawo jazdy do przyczepy kempingowej zrobić, rozwiejemy wszystkie wątpliwości. Wiele zależy od tego, jaką przyczepę posiada kierowca.

Przyczepa kempingowa – co to takiego?

Nazywana także sypialnią na kółkach przyczepa to mobilne pomieszczenie, które zapewnia wygodny wypoczynek w trakcie urlopu. Taki pojazd nie posiada jednak swojego własnego silnika (samochód kempingowy, chociaż spełnia podobną funkcję, jest samodzielnym autem) i trzeba go holować. Jakie prawo jazdy do przyczepy kempingowej jest potrzebne?

W przypadku przyczepy, której masa nie przekracza 750 kg, wystarczy mieć prawo jazdy kategorii B. Warto jednak pamiętać, że dopuszczalna masa całkowita (DMC) zestawu nie może przekroczyć 4,25 tony. Od tej reguły są jednak wyjątki.

Zalety jazdy z przyczepą kempingową

Podróżowanie z własną przyczepą pozwala zbliżyć się do natury. Wypoczywać można w praktycznie dowolnym miejscu, które się do tego nadaje. Kempingi posiadają własne instalacje elektryczne, zbiorniki na wodę, a nawet ogrzewanie. To o wiele bardziej komfortowy sposób podróżowania i wypoczynku niż wyjazd pod namiot.

Na jaki kamper wystarczy kategoria B?

Posiadając prawo jazdy kat B, można jeździć z tak zwaną przyczepą lekką. Jej masa jest ściśle określona w przepisach. Dodatkowo stosunek DMC samochodu do DMC przyczepy musi wynosić przynajmniej 1,33 do 1. Oznacza to, że auto musi ważyć przynajmniej o 1/3 więcej niż przyczepa. Cały zestaw nie może razem ważyć więcej niż 3500 kg.

Jakie prawo jazdy do przyczepy kempingowej musisz mieć, żeby jechać większym zestawem? Chcąc jechać z cięższą przyczepą, trzeba uzyskać tzw. kod 96, czyli wpis do prawa jazdy. Uzyskuje się go poprzez zdanie egzaminu praktycznego. Wówczas można prowadzić zespół pojazdów składający się z samochodu i przyczepy, który waży nie więcej niż 4250 kg.

Jakie prawo jazdy na przyczepę kempingową do 750 kg?

Zaletą lekkiej przyczepki jest to, że jazda z nią jest mniejszym wyzwaniem dla kierowcy. Jeśli chcesz ciągnąć przyczepkę inną niż lekka, nie wystarczy prawo jazdy z kodem 96 – potrzebne będą też praktyczne umiejętności. Z przyczepką ważącą do 750 kilogramów wystarczy prawo jazdy B, które uprawnia do jazdy samochodem osobowym o DMC do 3,5 tony. Lekka przyczepka nie musi posiadać hamulca najazdowego.

Jaką przyczepę można ciągnąć na kat B+E?

W sytuacji, gdy kierowca posiada prawo jazdy kategorii B+E, może ciągnąć znacznie większą przyczepkę od tej o DMC do 750 kg. Masa przyczepy nie może przekraczać 3,5 tony, a masa pojazdu musi być większa od niej o przynajmniej 1/3. Szerokość przyczepy nie może przekraczać 2,55 m, natomiast wysokość 4 m. Cały zestaw musi zmieścić się w długości 18,75 m.

Jakie prawo jazdy do przyczepy kempingowej na polskie drogi?

Wiedząc, jakie prawo jazdy do przyczepy kempingowej bez hamulca jest potrzebne, trzeba odpowiednio przygotować się do jazdy po polskich drogach. Warto wykorzystać wiedzę, jaką daje kurs na prawo jazdy. Przed wyjazdem sprawdź ciśnienie w oponach, skontroluj światła i upewnij się, że w lusterkach widzisz dostatecznie dużo nawet podczas manewrowania. W sprawie warunków technicznych pojazdów nie można iść na żadne kompromisy i nawet najlepsze uprawnienia nie zrekompensują niesprawności ważnych układów.

Gdzie znaleźć DMC przyczepy w dowodzie rejestracyjnym?

W dowodzie rejestracyjnym pojazdu ciągnącego można znaleźć informacje o tym, jakie jest maksymalne DMC zespołu pojazdów. Odpowiednie informacje znajdują się w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach F2 i F3. Nie wystarczy posiadać prawo jazdy kategorii B – trzeba też upewnić się, czy zestaw spełnia stawiane przez prawo o ruchu drogowym wymagania. DMC pojazdu będzie istotne podczas doboru przyczepy – należy cały czas pamiętać o stosunku mas.

Miłośnicy kamperów i przyczep kempingowych mogą rozpocząć swoją przygodę z uprawnieniami kategorii B. Jeśli chcą cieszyć się z przyczepy o DMC powyżej 750 kg, powinni zainteresować się rozbudową uprawnień. Lekka przyczepa będzie idealna na początek. Wraz ze wzrostem umiejętności przyjdzie czas na zestawy, których dopuszczalna masa całkowita nie może przekroczyć 4250 kg.